top of page
סטרטרה  (Strattera)

סטרטרה היא תרופה חדישה לטיפול בבעיות קשב וריכוז שאינה שייכת למשפחת הסטימולנטים (ריטלין, אדרל) ומתווספת לרשימת התרופות המוכרות (ריטלין ואדרל). סטרטרה נרשמה בפנקס התרופות של ישראל בקייץ האחרון (2016). החומר הפעיל בסטרטרה נקרא "אטומוקסטין" (Atomoxetine).

אופן הפעולה:
ההעברה של הנוירונים במוח פועלת בתנועה מחזורית, כך שההורמון נע מתא עצב אחד למשנהו בצורה מעגלית מהתא לסינפסה (סינפסה הוא המרווח הזעיר שבין התאים) ומהסינפסה חזרה. מה שקורה על פי רוב, שכשההורמון חוזר לתא המקור שממנו יצא, הוא מאבד מכמותו וממילא גם מאיכותו והשפעתו. הסטרטרה מעכבת את הספיגה חזרה של נוראפינפרין (norepinephrine reuptake inhibitor) או בשמו השני - אדרנלין, במרווח הסינאפטי במוח. כך הוא נשמר יותר ופועל בצורה יותר חזקה, והתוצאה היא שרמת הקשב והריכוז עולה.

סטרטרה תרופה

יתרונות הסטרטרה:
כל תרופה משפיעה אחרת על מטופלים שונים ולכן יתכן ותרופה זו תעזור ויתכן שלא. במקרה והתרופה מתאימה, יש לה מספר יתרונות על תרופות אחרות:

  • משך הפעילות - הודות לצורה הייחודית של החומר הפעיל שבה, הבונה את הקשב אצל הילד, ההשפעה שלה נמשכת לאורך כל היום, בניגוד לריטלין ודומיו שממריצים רק לזמן מוגבל (מה שמצריך לפעמים לקחת מנה נוספת של תרופה באמצע היום, ואילו בסטרטרה דבר זה נחסך)

  • פחות תופעות לוואי - כיון שצורת הפעולה של סטרטרה היא על ידי עיכוב הספיגה חזרה של נוראפינפרין במרווח הסינפטי במוח כמבואר לעיל, זאת אומרת שלא מתרבה כאן חומר נוסף במוח, ובאין משהו שממריץ, הוא נותן לילד להירדם בשלווה והיא אינה מדכאת תיאבון.

  • רווח נוסף יש בסטרטרה, שלפעמים היא גורמת להפחתה בחרדות ויתרון נוסף שלה על פני תכשירי הריטלין הוא שהיא לא מחמירה טיקים ולפעמים אף מונעת אותם.


למה לצפות במהלך הטיפול?
כאמור, סטרטרה שונה לחלוטין מריטלין, לכן רמת הציפיות צריכה להיות שונה. מי שהשתמש בעבר בריטלין וחש את השפעתו המיידית עלול להתאכזב, שלא בצדק.
בשונה מהתרופות האחרות לטיפול בהפרעת קשב וריכוז, בהן מרגישים השפעה מיידית, השפעת הסטרטרה מתחילה אחרי שבוע של טיפול יום יומי, ומלוא ההשפעה מתגלה רק אחרי 4 עד 6 שבועות. אי כך, לוקחים את הקפסולה מידי יום ביומו כולל שבתות וחגים. היות והתרופה מתחילה להשפיע רק אחרי מספר שבועות, ניתן להפסיק אותה בחופש הגדול, אך לא בחופשים קצרים.
 

מינון ואופן נטילת התרופה:
מתחילים לקחת את התרופה במינון של בערך 0.5 מ"ג לקילו ועולים בהדרגה עד ל בערך 1.2 מ"ג לקילו. לדוגמא: במשקל של 50 קילו נתחיל 3 ימים במינון של 25 מ"ג לאחר מכן עוד 3 ימים במינון של 40 מ"ג ולבסוף נגיע למינון של 60 מ"ג. בהתאם, גם כאשר מעוניינים להפסיק את הטיפול בסטרטרה, יש לעשות זאת בהדרגה ובמינון שהולך ופוחת.
המינון המירבי גם למבוגרים הוא 100 מ"ג.
ניתן להשיג את התרופה במינונים מוכנים של 10, 18, 25, 40, 60, 80, ו- 100 מ"ג.

תופעות לוואי:
כמו לכל תרופה גם ל סטרטרה עלולות להיות תופעות לוואי.

התופעות השכיחות ביותר הן: בחילה ועייפות. כדי להתגבר עליהן ניתן לקחת את התרופה אחרי האוכל. בד"כ לוקחים את התרופה בבוקר. אם היא גורמת לעייפות, ניתן לקחת אותה בערב. תופעות אלו חולפות בדרך כלל לאחר מספר שבועות. כדי לצמצם את תופעות הלוואי מתחילים לקחת את התרופה במינון נמוך ועולים בהדרגה.
תופעות לוואי אחרות ונדירות: מחקרים אחרונים מעידים כי יתכן ויש עליה בשיעור ניסיונות אובדניים  בילדים - כחצי אחוז. על ההורים לעקוב אחרי מצב הרוח של הילדים בתחילת הטיפול. יש גם שני דיווחים על מקרים של נזק לכבד (מתוך שני מיליון משתשמשים). הנזק היה הפיך עם הפסקת השימוש.

חשוב לציין כי אם ילד נוטל ריטלין ומסתדר עם הטיפול, מומלץ לשקול היטב ולא למהר להחליף לכדור אחר. יכול להיות שדווקא תרופת סטרטרה לא תתאים לילד והחוויה השלילית שתיגרם מנטילת טיפול לא מתאים תוביל להימנעות מטיפול בהמשך הדרך.

bottom of page