הורות - האתגר 
מאת מיכל זיו - פסיכולוגית חינוכית
הורות, אחד האתגרים המשמעותיים ביותר בחיינו. אנו רוצים להשפיע על ילדינו, לנהל עמם תקשורת פתוחה ולהעביר להם את הביטחון שיש למי לפנות במידה והם זקוקים לאוזן קשבת.

 

עלינו לשוחח עם ילדינו. 

חשוב שגם אנחנו נשתף אותם במה שעובר עלינו במשך היום, בדברים הנעימים והטובים כמו גם בחוויות של תסכול וקושי. כך נהפוך את חווית השיתוף ללגיטימית ונאפשר גם להם לדבר על חוויות של כישלון והפסד מבלי שירגישו מאוימים או חלשים. בזמן הארוחה, האמבטיה, לפני השינה, בקשו מכל אחד לספר על חוויה אחת נעימה שהייתה לו היום וחוויה אחת לא נעימה. שתפו גם אתם בפגישה שהתארכה, בפקק שעמדתם בו, בקפה שהשפריץ על החולצה.

 

מותר לפעמים גם לשתוק ביחד.

לא תמיד צריך לברר עד לפרטים הקטנים מה בדיוק היה היום בגן מי אמר מה, מתי ולמה ואיך הגבת. למילים יש כוח ומשמעות. אבל לעיתים בעצם נוכחותנו גם כשאינו זקוק לנו, הילד כבר יודע שאנו קשובים לו לכשיזדקק. יש משמעות עצומה ליכולתנו להיות קשובים לילד מתוך השקט. בכך נעביר מסר מעצים של האמונה שלנו ביכולת שלו ובכוחו להתמודד.

חשוב לאפשר לילדינו בחירה.

 אנו המבוגרים מחליטים עבור ילדינו דברים רבים ומשמעותיים. חשוב למצוא את המקומות בהם ניתן ללמד את הילד לבחור ולקבל החלטות בעצמו. זה יאפשר לו להגביר את תחושת השליטה וחופש הבחירה. שאלו אותו: "איזו חולצה תרצי ללבוש הוורודה או הסגולה?" "איך אתה רוצה להיכנס למיטה היום בריצה, בקפיצות או בדילוגים?" "מתי תרצה לאכול ארוחת ערב לפני או אחרי התכנית?"

 

תפקידינו להעצים את ילדינו.

חשוב מאוד לטפח אצל ילדינו תחושת מסוגלות עצמית. להאמין בכוחם של ילדינו לקחת אחריות, לאפשר להם ע"י הדרכה וחיזוק חיובי להיות שותפים במטלות הבית (כמובן בהתאם לגיל וליכולת( ניתן לתלות על המקרר לוח תורנות או לחלק תפקידים כגון: אחריות על עריכת השולחן, ערבוב הביצה לחביתה, וגם אחריות על רישום התורנות.